Seminarium Sinologiczne: Jagiellońskie okno na Chiny

Rok po otwarciu Tajwańskiego Centrum Zbiorów Sinologicznych przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 18-19 maja 2017 r. odbyło się Seminarium Sinologiczne: Jagiellońskie okno na Chiny.

Tegoroczne międzypokoleniowe spotkanie europejskich sinologów zorganizowane przez Zakład Japonistyki i Sinologii koncentrowało się wokół literatury. W programie znalazły się:

1. Seria wykładów: Tang poetry between past and present, between China and the West, prof. Olgi Lomovej (Institute of East Asian Studies, Faculty of Arts, Charles University in Prague):
    1. The concept of "Tang poetry" and its canonization in late imperial China,
    2. Nature poetry - Wang Wei,
    3. Poetry of a genius - Li Bai,
    4. Poetry as history - Du Fu,
    5. Poetry from among men - Bai Juyi,
    6. Translations of Tang poetry into western languages and creation of "western" canon of Chinese poetry in 20th century Europe.
  2. Gościnne wykłady prof. Tseng Shu-Hsien (National Taiwan Library, Taiwan) Digital Curation for Cultural and Intellectual Assets — Recent efforts of the National Central Library; prof. Yim Chi Hunga (Chinese University of Hong Kong) Wu Weiye’s (1609-1672) “Song of the Lute”: A Mourning Song for the Fallen Country oraz dr Corduli Gumbrecht (The Berlin State Library, East Asia Department, China Division), The first Chinese in Germany Fung Asseng 馮亞星 (1792/3-1889) and Fung Ahok 馮亞 (-1876) - and their translations of the Luther Bible into Chinese.
  3. Panele młodych sinologów: studenci z kilku europejskich ośrodków sinologicznych przedstawili zagadnienia swoich prac dyplomowych (BA, MA, PhD), dzieląc się pasją do cywilizacji chińskiej i warsztatem pracy z chińskim tekstem w badania filologicznych nad literaturą, językiem, kulturą i społeczeństwem.

Akademickiej debacie w ramach Seminarium Sinologicznego towarzyszyły warsztaty studenckie w Instytucie Orientalistyki UJ organizowane przez Koło Naukowe Sinologów UJ w dniach 20-21 maja. Studenci mieli okazję wysłuchać wykładu mgr Antoniny Łuszczykiewicz, pt.  The Ideological Dimension of Chinese-Indian Relations, wykładu lektorki IO UJ Chen Zi Han ( 陳姿含 ), pt.  台灣特有的表演藝術 - 布袋戲 , wykładu lektorki IO UJ Lu Wei-wen (盧韋彣 ), pt. 台灣含蓄的中華文化-用菜來說話 oraz wykladu dr hab. Joanny Grzybek, pt. Dispute resolution in China: A linguistic & cultural perspective. Po serii wykładów uczestnicy warsztatów studenckich wzięli udział w imprezie integracyjnej w Klubie Studenckim „Żaczek”.

Data opublikowania: 19.05.2017
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski